browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jasełka Bożonarodzeniowe

Posted by on 14 stycznia 2020

„Wielkie Rzeczy uczynił mi…” te słowa Maryi z Jej hymnu Magnificat stanowiły motto tegorocznych Jasełek zaprezentowanych, pod kierunkiem nauczycieli, przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jasionce w niedzielne popołudnie, 12 stycznia 2020 roku w sali Domu Ludowego w Jasionce.

Na pięknie udekorowanej sali spotkali się uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Jasionki, sympatycy szkoły oraz zaproszeni goście.

Na wstępie pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Jasionce, Ewa Piróg ciepło powitała wszystkich przybyłych na spotkanie: pana wiceburmistrza Gminy Dukla Łukasza Piroga, radną powiatu krośnieńskiego panią Józefę Winnicką-Sawczuk, dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Dukli panią Danutę Szczurek, księdza proboszcza Piotra Wojnara, sołtysa sołectwa Jasionka pana Adama Szczurka, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji działających w Jasionce: przewodniczącą KGW panią Renatę Wróbel, prezesa Stowarzyszenia „Złota Studzienka” pana Andrzeja Szczurka, prezesa OSP pana Michała Zająca, prezesa Stowarzyszenia „Olimpia” pana Rafała Jakiełę, emerytowanych pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez przedstawicieli uczniów różnych klas.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem, przejęciem i w uroczystym klimacie Świąt Bożego Narodzenia przedstawili historię narodzin Jezusa w betlejemskiej stajence i hołd składany przez pasterzy i trzech króli.

To, co mogło niektórych zadziwić w tej inscenizacji, to odwrócony tok narracji przedstawienia. Całość nie zaczęła się od stajenki, pastuszków i sianka, lecz od rozmowy kilkuletniego Jezusa z uczonymi w Piśmie w świątyni. Dopiero w zaciszu nazaretańskiego domu Maryja, snując swoją opowieść, wprowadziła zgromadzonych i słuchającego jej małego synka w klimat bożonarodzeniowych jasełek. Takie ujęcie pozwoliło publiczności przeżyć nowe emocje i dostarczyć niezapomnianych wrażeń w trakcie oglądania bożonarodzeniowego spektaklu. Zastosowana narracja pozwoliła na umieszczenie w fabule scen znalezienia Pana Jezusa w świątyni i ślubu Maryi z Józefem, logicznie powiązanych z całością. Dla podkreślenia dziecięcego charakteru jasełek został wprowadzony humorystyczny wątek z myszkami i kotem, które znalazły się w betlejemskiej stajence i miały swój udział w historii Narodzenia Zbawiciela.

Doskonałym dopełnieniem jasełek, przeplatającym całą narrację, były piosenki i pastorałki, związane tematycznie z Narodzeniem Pańskim.

Oklaskom po przedstawieniu nie było końca, były podziękowania dla „aktorów”,  nauczycieli i rodziców. Występujący uczniowie stworzyli na deskach sali Domu Ludowego w Jasionce świąteczny nastrój, pełen radości, miłości, wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

 Styczniowe, niedzielne święto zakończyło się, przygotowanym przez młodzież szkolną pod kierunkiem nauczycieli i pana organisty, wspólnym śpiewaniem kolęd.

Wspólny koncert wytworzył świąteczną, wzruszającą atmosferę, a także  pozwolił na nowo doświadczyć prawdziwej obecności Bożego Dzieciątka wśród zgromadzonych. W śpiew kolęd i pastorałek włączyła się wypełniona po brzegi cała sala.

Spotkanie jasełkowe zakończyło się poczęstunkiem, który przygotowała Rada Rodziców.

Za postawę i zaangażowanie w przygotowanie tej „Betlejemskiej historii” pani dyrektor Ewa Piróg wyraziła wdzięczność  dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły  i rodziców. Serdeczne słowa podziękowania skierowali również pan wiceburmistrz Gminy Dukla Łukasz Piróg oraz radna powiatu krośnieńskiego pani Józefa Winnicka – Sawczuk.

Miejmy nadzieję, że wspólne przeżywanie Okresu Świąt Bożego Narodzenia, wydarzenia mistycznego, niezwykłego i niepowtarzalnego, stanie się piękną tradycją, która będzie kultywowana przez społeczność szkolną i lokalną Jasionki.

Niech ten styczniowy, wyjątkowy wieczór

 na długo pozostanie w naszej pamięci…

Galeria zdjęć


Comments are closed.