browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wycieczka do Wrocławia w ramach programu „Poznaj Polskę”

Posted by on 13 maja 2022

W dniach 9-11 maja 2022 roku 32 uczniów z klas IV-VIII pod opiekę 3 nauczycieli uczestniczyło w wycieczce do Wrocławia, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Do Wrocławia, historycznej stolicy województwa dolnośląskiego, stanowiącego najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki i turystyczny południowo – zachodniej Polski, wyruszyliśmy w godzinach porannych, o godzinie czwartej.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu w okolice Parku Narodowego Gór Stołowych. Tutaj wspaniale spędziliśmy czas w Błędnych Skałach, spacerując labiryntem niezwykłych i unikalnych piaskowych formacji skalnych, podziwiając piękne krajobrazy. W najwęższych miejscach uczniowie musieli przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami, wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Atrakcji i śmiechu było co niemiara. Wszyscy z zapartym tchem czekali na kolejną szczelinę i tego, kto nie zdoła się przecisnąć.

Po spacerze, pełnym niesamowitych wrażeń po Błędnych Skałach, przejechaliśmy do Wrocławia na miejsce zakwaterowania, obiadokolację i nocleg.

Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta.

W samym mieście czekała nas niesamowita wizyta we wrocławskim ZOO, które jest najstarszym w Polsce unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy środowiska wodnego Czarnego Kontynentu oraz rafę koralową Morza Czarnego, rzekę Nil, Krainę Wielkich Rowów Afrykańskich i dżunglę dorzecza Kongo. Wejście do Wrocławskiego Afrykarium zrobiło największe wrażenie. Zupełnie inny klimat i żyjące tam zwierzęta zachwyciły wszystkich uczestników.

W godzinach południowych spotkaliśmy się z przewodniczką i wyruszyliśmy na „podbój” miasta. Zobaczyliśmy zespół historyczny miasta, między innymi: Halę Stulecia (z zewnątrz), wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zaliczaną do cudów architektonicznych ze względu na swoją potężną kopułę; Stare Miasto z późnogotyckim Ratuszem i renesansowymi, manierystycznymi kamieniczkami; Ostrów Tumski, najstarszą zabytkową część Wrocławia, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra św. Jana Chrzciciela; Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a w nim największą i najbardziej reprezentacyjną część głównego gmachu uniwersytetu – Aulę Leopoldinę.

Spacerowaliśmy niezwykle urokliwymi uliczkami upamiętniającymi czasy średniowiecza. Fantastycznym, zacisznym i urokliwym miejscem okazał się dziedziniec Biblioteki Ossolineum.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w imponującym budynku, skrywającym Panoramę Racławicką. Tam, słuchając przewodnika, przeżywaliśmy bitwę pod Racławicami. Nie jest to jednak obraz taki, jak inne. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Dzieło powstało w latach 1893-1894 we Lwowie. Jego stworzenie uczciło setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego (1794).

Pod koniec, pełnego atrakcji dnia udaliśmy się na odpoczynek i posiłek do naszego miejsca noclegowego.

Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu udaliśmy się do unikalnego w skali kraju centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis. Tutaj wszyscy uczestnicy wycieczki zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. To niezwykłe miejsce, najnowocześniejsze w Europie centrum technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji, dzięki któremu można zgłębić wiedzę z zakresu ekologii, przyrody, geografii, fizyki, chemii, jak również historii, kultury i sztuki.

Ostatnim punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – założonego w roku 1811; oazy piękna i spokoju w sercu Wrocławia; to „żywe muzeum”, a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Wiosną, latem, jesienią – zawsze jest tam pięknie.

Wyśmienite warunki pogodowe sprzyjały nam podczas całego pobytu we Wrocławiu. Cieszyliśmy się z każdego napotkanego krasnala, m.in. Strażnika, Rzeźnika, Syzyfka, Więźnia.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji, zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Uwieńczeniem wycieczki są pamiątkowe zdjęcia.

GALERIA

GALERIA

Comments are closed.