browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wycieczka do Warszawy w ramach programu „Poznaj Polskę”

Posted by on 22 listopada 2021

W dniach 16-18 listopada 35 uczniów z klas IV-VIII pod opiekę 4 nauczycieli uczestniczyło w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Do Warszawy, piastującej od ponad czterech stuleci godność stolicy – największego miasta w Polsce, centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych, wyruszyliśmy o godzinie czwartej, wiedząc że czeka nas długa podróż i bogaty program zwiedzania.

Warszawa przywitała nas jesienną aurą.

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Zamku Królewskiego, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r. Mogliśmy tam obejrzeć, np. autentyczne meble królewskie, wspaniałe rzeźby i malowidła, insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W tym dniu mieliśmy także szczęście wejść do nowego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej i podziwiać Ogród na dachu biblioteki, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest to popularne miejsce odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Jego scenerię wykorzystują organizatorzy koncertów i happeningów, kina letniego i gier miejskich. Ogród składa się z dwóch części: górnej i dolnej , gdzie główną atrakcję stanowią staw, fontanna oraz granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego.

Po wartościowej lekcji historii udaliśmy się na żywe lekcje z dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki do Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą wiedzę i umiejętności.

Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam kolejne atrakcje.

Ciekawym punktem zwiedzania stolicy był spacer po Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Stamtąd powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, gdzie mieliśmy okazję podziwiać pomnik warszawskiej Syrenki. Niedługo po tym znaleźliśmy się przy Barbakanie. Nasz spacer przedłużyliśmy w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Smoleński.

W tym dniu zwiedzaliśmy również Muzeum Wojska Polskiego, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne.

Około godziny 14 przejechaliśmy do Wilanowa. Tutaj podziwialiśmy piękny Pałac – barokową perełkę Warszawy. Mogliśmy się tu poczuć jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który mieszkał w pałacu razem ze swoją ukochaną Marysieńką. Uczestniczyliśmy w fantastycznej lekcji muzealnej, przygotowanej merytorycznie i metodycznie do poziomu i potrzeb naszej grupy .

Pałac w Wilanowie wywarł na nas ogromne wrażenie swoim przepychem oraz pięknym i zadbanym otoczeniem.

Pod koniec dnia naszej przygody udaliśmy się do „Złotych Tarasów”, gdzie mieliśmy czas na relaks oraz posiłek.

Na zakończenie intensywnego dnia mogliśmy porą wieczorową podziwiać przepiękną panoramę Warszawy z wysokości 114 metrów (30 pietra), jednego z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy – Pałacu Kultury i Nauki. Widoki były przepiękne…

Ostatni dzień wycieczki poświęcony był zwiedzaniu na łonie natury – najpierw odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, słuchając historii i anegdot związanych z tym miejscem. Oprócz licznych zabytków klasycystycznych, niewątpliwie godnych uwagi, były tam również przepiękne, naturalne ogrody, które urzekały swoim bogactwem i prostotą jednocześnie (Ogród Królewski, Belwederski i Modernistyczny). Wśród pereł Łazienek Królewskich warto wymienić, m.in. Pałac na Wyspie czy Amfiteatr.

W tym dniu niezwykle ciekawe było zwiedzanie Stadionu Narodowego wraz z przewodnikiem. To wspaniałe miejsce. Siedząc na trybunach i patrząc na telebimy mogliśmy się poczuć jak prawdziwi kibice. Odwiedziliśmy wszystkie miejsca stadionu, z których korzystają piłkarze podczas rozgrywek, tj. boisko, trybuny, sale do udzielania wywiadów po zakończonych meczach, sale do masaży i kąpieli, szatnie, itp.

Ostatnim punktem trzeciego i ostatniego dnia wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, wyjątkowego miejsca, które pomaga zrozumieć Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętniające wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – Powstanie Warszawskie 1944 roku.

Był to nasz ostatni punkt wycieczki poprzedzający powrót do Jasionki.

Pewne jest, że tą wycieczkę zapamiętamy na długo. Warszawę opuszczaliśmy z wielkim żalem, pełni wrażeń i refleksji.

Wycieczka do Warszawy była dla wszystkich niesamowitym przeżyciem. W trzy dni można było nie tylko zobaczyć najważniejsze zabytki Warszawy, ale też poczujesz atmosferę miasta. Poznać królewskie historie, usłyszeć o heroicznej walce Polaków podczas II wojny światowej, zwiedzić nowoczesny stadion narodowy, poznać tajniki nauk ścisłych i humanistycznych, pierwszy raz (co niektórzy) przejechać się metrem, ale także wzbogacić się o nowe, ciekawe doświadczenia i niezapomniane przeżycia. Warszawa oczarowała nas swoją wielkością, tętniącym życiem…

Wyjazd do Warszawy uwieńczyliśmy pamiątkowymi zdjęciami.

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3

Comments are closed.