browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

Posted by on 12 grudnia 2017

18-26.11.2017

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Przyszłość świata zależy od nas!

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą TEG jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole przeprowadzone zostały następujące działania:

  1. Kuchnia dnia drugiego. Jak nie marnować żywności ?

Na zajęciach pokazano dzieciom, jak można wykorzystać produkty, którym kończy się termin ważności lub krótko po terminie. Wykonywano różne potrawy,  np. chleb lekko czerstwy zasmażany w jajku, kompot, tosty. Uczniowie klasy IV przynieśli dużo produktów i byli bardzo zaangażowani w przygotowywanie potraw. Tego dnia nikt w naszej szkole nie był głodny. Myślimy, że w przyszłym roku zaangażujemy uczniów z klas I-III.

  1. Dzień zapoznawania się z problemami życia mieszkańców krajów tzw. Globalnego Południa.

Uczniowie obejrzeli filmy opowiadające o trudnym życiu dzieci zmuszonych do ciężkiej pracy zarobkowej, braku dostępu do nauki, niedożywieniu itp. Szczególnie wzruszył ich film o wypadku w fabryce odzieży Rana Plaza,  gdzie zginęło ponad 1000 pracowników, w tym dzieci. 

  1. Konkurs plastyczny ”Życie pod wodą i życie na lądzie”.

Uczniowie z klas I-III wykonali prace dotyczące 14  i 15 Celu Zrównoważonego Rozwoju – Życie pod wodą i  Życie na lądzie. Prace wykonano techniką collage, a najlepsze nagrodzono i wystawiono na szkolnym korytarzu.

  1. Prezentacja PRAW CZŁOWIEKA.

20-listopada dzień przypominający o Prawach Człowieka. Uczniowie z klas gimnazjalnych przygotowali krótką inscenizację poświęconą prawom człowieka i niestety ich łamaniu. Przypomniano prawa dziecka, instytucje oraz numery telefonów, gdzie w razie konieczności należy się zwrócić o pomoc. Puentą apelu stała się piosenka w wykonaniu dzieci z pierwszej klasy pt. „Wszystkie dzieci nasze są”.

5.Grywalizacja.

Nasi uczniowie uczyli się rywalizować ze sobą, wykorzystując odpowiednie zasady  grywalizacji. Główne hasła wokół, których  kręciły się zadania to: ”Czysta woda” i „Zero głodu”. Uczniowie podzieleni na grupy, w ciągu godziny musieli odwiedzić różne miejsca naszej szkoły,  gdzie czekały na nich przeróżne zadania do wykonania, np. budowa studni z klocków, ułożenie haseł ze scrabbli. Największą frajdę sprawiło dzieciom odszukiwanie i odczytywanie haseł Zrównoważonego Rozwoju ukrytych pod querkodami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wyjdziemy poza mury szkoły i będzie to prawdziwa gra terenowa.

         Głównym motywem podejmowanych przedsięwzięć było promowanie wśród wychowanków Celów Zrównoważonego Rozwoju, a opisane wydarzenia oznaczone hasłem „Przyszłość świata zależy od nas!”.

Galeria: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Comments are closed.