browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Jasionka i okolice

.

Położenie

Jasionka wieś w woj. podkarpackim, powiecie krośnieńskim, gminie Dukla, w Beskidzie Niskim, nad rzeką Jasionką (prawy dopływ Jasiołki) 3,5 km na wsch. od Dukli. Wieś wzniesiona na 355 metrów n.p.m., ma po stronie południowej Górę Cergowę (716 m ), od strony północnej Pachanową (506 m).

Przez wieś przepływa rzeczka Jasionka, której dwa źródła wypływają z Góry Cergowej, a inne jako potoki łączą się z nią na terenie wsi. Jasionka płynie najpierw w kierunku zachodnim, później północnym i wpływa do Jasiołki we wsi Cergowa

DSC01435

 

Rola miejscowości i związki z innymi regionami Polski

W miejscowości nie znajdziemy wiele przykładów związków z innymi regionami Polski. Przez lata była jakby zamknięta, jak zresztą wszystkie wsie tego typu. Kontakty otwierają się dopiero od II poł. XIX wieku tj. od zniesienia pańszczyzny. Wtedy niektórzy mieszkańcy wyjeżdżali na wschód do Lwowa, Borysławia, Tarnopola itp. Z tego powodu w gwarze regionalnej znajdziemy elementy języka wschodniego jak również piosenki typowo lwowskie.

Przez miejscowość nie przebiega żadna droga przelotowa. Trasa główna z Krosna kończy swój bieg na ostatnim przystanku PKS w Jasionce. Dalej jest tylko wąska drogałączącą Jasionkę z Lubatową, która przeznaczona jest tylko dla ruchu samochodów osobowych.

 DSC01443