browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Posted by on 12 listopada 2014

 

                                                                           „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą

                                                                           Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,

                                                                           Na którym z lochu, co był twą stolicą

                                                                         Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem”

 

11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa; to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Ten ważny dzień, 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy w naszej szkole uroczystym apelem.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, konferansjerzy przywołali bolesne dla Polaków fakty związane z rozbiorem Polski i utratą niepodległości. Przypomnieli również czasy powstań narodowych oraz I wojny światowej, która wiązała się z nadzieją odzyskania wolności. Ponadto prowadzący podkreślili zasługi marszałka Józefa Piłsudskiego i fakt, że w 1918 roku o powrót niektórych ziem do niepodległej Polski trzeba było jeszcze długo walczyć.

Przedstawione wydarzenia i poetycki komentarz historyczny przeplatane były wierszami z tamtych czasów i pieśniami patriotyczno-legionowymi w wykonaniu uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum. Publiczność nagrodziła szkolnych „aktorów” gromkimi brawami za piękną lekcję historii.

Comments are closed.